درباره ما

اهداف مرکز علم تفکر
1. تحقيق و پژوهش در زمينه كامل انديشي و توليد محصولات نوشتاري، دیداری، شنیداری و چند رسانه ای
2 افزايش آگاهي فردي و اجتماعي تمامی اعضا، علاقه مندان و مخاطبان
3. تعامل و ارتباط گيري با مراكز و سازمان‌هاي بین المللی تحقيقي- آموزشي در زمینه تفكر و انديشه
4. يادگيري و آموزش تفكر كامل انديش به علاقه‌مندان اعم از دانشجويان، دانش‌پژوهان، اهل قلم و تفكر و تمامی فعالان نهادهای مردمی در عرصه های گوناگون.
5. آشكار نمودن نواقص و كاستي هاي تفكر خودگرا ( نقطه مقابل تفكر كامل انديش)
فعاليت‌هاي انجام شده در مدت 8 سال گذشته (از زمان شکل گیری تا کنون):
1. راه‌اندازي 7 شركت، انجمن و مجموعه تحقيقي و آموزشي در زمینه تفكر
2. راه‌اندازي و راهبرد سه نشريه تخصصي در زمينه دانش تفكر و مديريت
3. برگزاري دوره‌هاي آموزشي برای بیش از 2500 کارشناس و مدیر
4. برگزاری دوره های وِیژه آموزشی برای افزایش توانمندی مدیران شاغل در شرکت های بزرگ و معتبر
5. ارائه مشاوره های تخصصی در زمينه دانش تفكر و مديريت نوين به بيش از 7 سازمان مردم نهاد ( NGO ) در ايران
6. ارائه بیش از 25 کتابچه آموزشي
7. نگارش بيش از 150 مقاله
8. تأليف و ترجمه 10 كتاب تخصصي در زمينه دانش تفكر
در این جا از تمام مشتاقان و علاقه مندانی که دغدغه داشتن وضعیتی مطلوب و جامعه ای بهتر و آگاه تر را دارند، دعوت نموده و دست تمامی آنان را به گرمی می فشاریم تا فصلی نوین در تحقق اهداف مشترکمان را رقم زنیم.

مرکز علم تفکر، جایگاه حضور کسانی است که مشتاق فراگیر شدن عقلانیت در عرصه های گوناگون فردی و اجتماعی هستند. کسانی که فقدان تفکر و عقلانیت را لمس کرده و تشنه بازگشت خرد و خردگرایی اند؛ زیرا دیر زمانی است که تعصبات، کوته نگری ها، هیجانات بی اساس، تقلیدهای کورکورانه و خرافات بر اذهان آدمی سنگینی کرده و خلاقیت و خردگرایی کم رنگ شده است.
اعضای این مرکز از طیف های گوناگونی برخاسته اند؛ پژوهشگر، مدرس، دانشجو، کارشناس و هرآنکه گمشده اش را شعورگرایی و خلاقیت می داند. فعالیت های این مرکز نیز در برگیرنده حوزه های گوناگونی همانند مدیریت، روانشناسی، فلسفه، جامعه شناسی، محیط زیست، اقتصاد، آموزش و … است؛ حوزه هایی که بیشترین تاثیر را در زندگی انسان کنونی دارند. این مرکز تشکلی است مستقل و غیر انتفاعی که بیشتر هزینه هایش را از محل جذب کمک های مردمی تأمین می کند.
مرکز علم تفکر، مهم ترین مشکل کشور را تفکرخودگرا و عملکرد ها و تصمیم هایی می داند که برخاسته از خودگرایی (خودخواهی، خودبزرگ بینی، خودمحوری، خود شیفتگی، خودباختگی و …) است. تا زمانی که خودآگاهی انسان تغییر نکند، به کارگیری راه حل ها و روش های متداول نه تنها مفید نخواهد بود چه بسا نتایجی معکوس را نیز به همراه داشته باشد. از این رو هدف این مرکز، تلاش برای افزایش خودآگاهی اعضایش و سایر مردم (به خصوص جوانان) از طریق آموزش، راه حل یابی، تمرین های عملی، آینده پژوهی و نهادینه سازی تفکر و عقلانیت کاربردی است. این مرکز در تلاش است تا شرایط انجام فعالیت های تفکری را هرچه بیشتر فراهم کند و همچنین به عنوان یک مشاور بی طرف، نظراتش را که برآیند نظرات کارشناسان این مرکز در حوزه های گوناگون است، از طریق سایت و یا نشریات الکترونیک به نظر مسئولان و مدیرانی برساند که هنوز گوش شنوایی دارند، اگر چه می دانیم تعداد چنین مسئولانی اندک است.
در طی سالها فعالیت و ارتباط با افراد در حوزه ها و سمت های گوناگون و اقشار متنوع مردم، اهمیت این هدف هرچه بیشتر بر ما آشکار شده و نتایج حاصل از به کارگیری تفکر و عقلانیت، ثمرات زیادی چه در مسائل شغلی و چه در مسائل فردی مان داشته است. لذا بیش از پیش اعلام می داریم که توسعه ذهنی و افزایش خودآگاهی آحاد مردم (و به خصوص جوانان و دانشجویان)، پیش نیاز هرگونه توسعه؛ اعم از توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی است.
کامل اندیشی به معنای بررسی تمام جوانب یک موضوع در مقاطع گوناگون زمانی از گذشته تا آینده و در نظر داشتن تمام فرضیات و احتمالات برای رسیدن به حداکثر راه حل هاست. کامل اندیشی بر انعطاف پذیری و دینامیک بودن تفکر تأکید دارد و هرگونه عمل ناشی از شرطی شدگی، جمود ذهنی، پیش داوری و مطلق گرایی را ناقص و در موارد حساس، مخرب و سرطانی می داند و از آن اجتناب می کند.
از ضروریات کامل اندیشی ارتباط با دیگر اندیشه ها و فرهنگ ها و برقراری جریان یادگیری و آموزشی با آنهاست. این جامعه بر هیچ فرهنگ، ملیت و نظام حکومتی تأکید مطلق ندارد و معتقد است هر موضوع را باید در ظرف زمان و مکان مربوط به آن سنجید زیرا معیار درستی و خوبی، هماهنگی با شرایط است. تنها تأکید این مرکز بر حقیقت گرایی است و سعی دارد مخاطبانش را به سوی هویت محقق بودن پیش ببرد؛ محققی که عاری از هر قضاوت و تعصب فردی، با ذهنی پذیرا و پرسشگر به استقبال موضوعات رفته و بر بهترین جواب ها تأکید دارد؛ البته تأکیدی نسبی و مبتنی بر نشانه های استوار و دلایل محکم.

گرداننده و مدیر وب  سایت :آرین پناه پور تهرانی

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*